בדק בית לפני מעבר דירה – מה חשוב לדעת

מעט מוזר לגלות כי דווקא ברגעים החשובים בחייו של אדם, הוא נוטה לזלזל ולא לבצע את כל השלבים אותם עליו לבצע על מנת להבטיח כי אותו צעד יתנהל כשורה. במיוחד ניתן לראות זאת בתהליכים של מעבר דירה או רכישת דירה חדשה. זוג צעיר מתלהב להתחיל את חייהם יחדיו ולרכוש נכס ראשון כזוג, מוצאים דירה שמוצאת חן בעיניהם וישר מתקדמים אל תהליך הרכישה. קורים מקרים בהם רכישת הדירה זו ההחלטה הנכונה, אך לצערנו, קורים גם מקרים רבים בהם רק לאחר שהחוזה נחתם והזוג עבר אל הדירה, הם מגלים את כל הליקויים הקיימים בדירה, ליקויים אותם לא חשבו לבדוק טרם הרכישה, הגוררים נזקים כספים משמעותיים ועוגמת נפש רבה.

ביצוע בדק בית

אם כך, כיצד ניתן למנוע מהתרחשויות כאלו לקרות? הפתרון הקל הוא לבצע בדק בית משמעותי לפני רכישת הדירה. בדק הבית הזה יכול לכלול מגוון רב של סעיפים שיכולים להתבצע על ידי הרוכשים, על ידי שמאים או על ידי בעלי מקצוע המוסמכים לבצע בדיקה מקיפה ולהבטיח כי כל הליקויים הקיימים יזוהו מבעוד מועד ויספקו לרוכשים את המידע הנדרש כדי לקבל החלטה מושכלת. אתם כרוכשים זכאים לבקש את ביצוע הבדיקה טרם החתימה על חוזה הרכישה, או להכניס סעיף בחוזה הקובע כי הבדיקה תבוצע לאחר המעבר, אך במידה וימצאו ליקויים הם יהיו באחריות הצד שמכר את הנכס. לרוב סעיפים כאלו תקפים רק לבדיקות המתבצעות כמספר חודשים עד שנה מיום הרכישה, לכן עליכם לתת תשומת לב מיוחדת לסעיף ולשנות את הזמנים בחוזה על מנת שיתאימו לכם ולמוכרי הנכס כאחד.

סוגי הבדיקות שניתן לבצע

הבדיקה הראשונה והחשובה ביותר היא בדיקת התשתית המבנית של הנכס. בין אם רכשתם דירה חדשה מהניילון ובין אם רכשתם דירה מיד שניה או מתמ״א 38, חשוב שתבדקו האם יסודות הבניין יציבים? האם הבניין או הנכס מוגן מפני רעידות אדמה? האם תשתית החשמל עומדת בתקנים המתקדמים? האם הצנרת במצב תקין לחלוטין? מדובר בליקויים שאם יש לתקנם, הם יגררו הוצאות רבות ואי נוחות, על אחת כמה וכמה אם הם מתגלים רק לאחר המעבר, לכן מומלץ מאד לבדוק אותם טרם עוברים ולתקנם בהקדם. בנוסף, מומלץ להביא אל הבית מודד קרינה מוסמך שיבדוק את רמות הקרינה בנכס, טרם הרכישה, וינסה למצוא פתרונות באם הוא מוצא חריגות קרינה. עוד בדיקה שניתן לבצע טרם הרכישה היא הערכת שמאי שתגלה לכם אם המחיר המבוקש על הבית הוא מחיר ריאלי והגיוני, וגם לבדוק אם ישנן אפשרויות הרחבה או תוספות בנייה לנכס, לעתיד.

בדיקת קרינה בסביבת מגורים

מה לעשות עם תוצאות הבדיקות?

כאשר אתם מקבלים את תוצאות כל הבדיקות, תוכלו להחליט מה דרך הפעולה הנכונה עבורכם. אם אתם לפני חתימת החוזה, תוכלו לבחור אם לוותר על רכישת הנכס ומציאת נכס אחר, או לבחור לפתוח מחדש את המשא ומתן עם המוכרים על מנת להוזיל את מחיר הרכישה בהתאם לעלויות הליקויים שנמצאו. בנוסף, תוכלו לבקש מן הרוכשים שיתקנו את הליקויים בעצמם, עם בעלי מקצוע לבחירתם, לפני שהם מוסרים אליכם את המפתחות.