כל מה שרציתם לדעת על תמ"א 38 ולא העזתם לשאול

כמעט ואין מישהו היום שלא שמע את הביטוי תמ"א 38. בעוד שלרבים מאתנו זו מציאות קיימת, ישנם גם רבים ששמעו את הביטוי אך אין להם מושג מה זה אומר, או חושבים שזה רק שדרוג של בניין שבסופו של דבר יעלה את ערך הדירה. באופן כללי, זה בהחלט נכון, אבל אין זו המטרה המקורית של תמ"א 38 וגם לא הסיבה בגינה החליטה הממשלה לפצוח בפרויקט. אז מה אתם באמת חייבים לדעת על התהליך?

ההיסטוריה של תמ"א 38

בשנת 2005 פצחה מדינת ישראל בהערכות כוללת לקראת רעידות אדמה. כחלק מהערכות זו, הוחלט ליצור תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) על כל בניין שהוקם לפני שנת 1980. כל הבניינים הללו חשופים לסכנות בעת רעידת אדמה

תמ״א 38

 ולכן זקוקים לחיזוק. תוכנית המתאר הזו נוצרה על מנת למנוע נזק עתידי, בשל החשש מרעידות אדמה שעתידות לפקוד את כל רחבי הארץ, רעידות בהן התחזיות קובעות כי מבנים שנבנו לפני 1980 לא ישרדו. לפי התחזיות, שנכתבו על ידי אנשי מקצוע, גיאולוגים ומהנדסים, הבניינים הללו יכולים לקרוס כליל בעת רעידת אדמה ולא רק לגרום להרס משמעותי אלא כמובן לגבות קורבנות רבים.

מה כוללת תוכנית תמ"א 38?

במהלך יצירת התוכנית הוחלט לשפר את הבניינים שעוברים את השיפוץ במספר דרכים: כל בניין יעבור כמובן חיזוק, אל הבניין עצמו יתווסף מרחב מוגן כלשהו, וכל דירה בבניין תקבל תוספת של ממ"ד, תוספת של פתרונות חנייה, באם אין מעלית בבניין, תתווסף אחת כזאת, וכמובן – אל הבניין תתווספנה דירות חדשות.

מי מרוויח מתוכנית כזאת?

באם תוכנית תמ"א 38 מבוצעת כמו שצריך, היא אמורה להביא לרווח של כל הצדדים המעורבים. לרוב, היוזם של הפרויקט הוא חברה קבלנית כלשהי שמעוניינת לקחת עליה את הפרויקט. החברה הקבלנית נושאת בעלויות של הפרויקט, אך מקבלת אחוזים מיחידות הדיור החדשות שנבנות בבניין. מדובר בתהליך ארוך ומלא בבירוקרטיה, עבור החברה הקבלנית, החל מקבלת אישורים ועד לבדיקות עם עורך דין מומחה להוצאה לפועל כדי להבטיח שאין על אף אחת מהדירות עיקולים, אך כאשר התהליך מתבצע כהלכה, הוא מניב תשואה רבה. גם הדיירים מרוויחים מביצוע התוכנית שכן הם מקבלים חדר נוסף בדירתם, לובי מפואר, מעלית וחנייה, וכמובן שערך הדירה שלהם עולה משמעותית והם ירוויחו עליה הרבה יותר אם וכאשר יחליטו למכור אותה.  אם אתם דיירים אשר בבניינכם מתעתדים לבצע הליך תמ"א 38, חשוב לוודא כי בכל עת יש לצידכם נציג, עורך דין או מומחה בתחום, שיבדוק כי דואגים קודם כל לאינטרסים שלכם וכי איכות החיים שלכם לא תפגם.

משרד עו"ד " קונפורטי אשר ושות' " מתמחה בטיפול בפרויקטים אלה ורואה לנגד עיניו את אינטרס הדיירים בלבד. מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.